Čvn 06

Jak cestovat do Dolních Rakous

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Informace

Dolní Rakousy jsou suverénně největší Rakouskou spolkovou zemí. Jako takové nabízí spoustu lákadel, kvůli kterým se rozhodně vyplatí je navštívit. Ať už je to starobylá a majestátná Vídeň, nádherná rekreační místa jako lázně Laa an der Thaya jenom kousek za hranicemi nebo úchvatná příroda v podhůří Alp.

Autem nebo motorkou

Dolní Rakousy se rozprostírají kolem nížiny Dunaje, takže patří k těm nejrovinatějším, a díky tomu i nejhustěji obydleným částem Rakouska. Tomu odpovídá hustá silniční a dálniční síť. Přímé napojení na České dálnice sice chybí, nicméně i tak je spojení s Českou republikou poměrně bohaté a komfortní.

Jak cestovat do Dolních Rakous? Třeba vlastním autem.Asi neoblíbenější silnice je E59 od Jihlavy a Znojma. Do Rakouska přechází na hraničním přechodu Hatě–Kleinhaugsdorf. Po asi 20 kilometrech na Rakouské straně začíná rychlostní silnice S3,  jenž se napojuje na dálnici A22 a končí za krátko ve Vídni. Právě směrem do a z hlavního města Vídně se paprskovitě rozvíjí další dálnice. Vám se může hodit A1 na Línz, A2 na Graz, Villach a Klagenfurt, A3 do Eisendstadtu, krátká A4 na Bratislavu a Budapešť nebo rychlostní silnice S6 do Štýrska (Bruck an der Mur, Leoben). Pro nás je jistě zajímavá i silnice E461, která spojuje Vídeň a Brno. Jedná se také o jednu z nejoblíbenějších přístupových cest do Rakouska. Z části je navíc vedená po Dálnicích. U nás je to z Brna do Pohořelic po R52 v Rakousku po dálnici A5. Mezi nimi se pak nachází hraniční přechod Mikulov.

Rakouské dálnice jsou opravdu kvalitní.Poslední spojnice mezinárodních silnic tvoří hlavní silnice E49 z Třeboně na České Velenice. V dnešní době pak není problém překračovat hranice kdekoliv. Naše silniční sítě jsou napojeny na desítkách míst silnicemi různých tříd. Na druhou stranu přechodů by mohlo být ještě více. Velkou roli hraje historie, kdy touto hranici procházela železná opona a pak také přírodní překážky. Například Národní park Podyjí, který se nachází přímo na Česko-Rakouské hranici a logicky jím nemohou vést žádné hlavní silnice.

S cestovní kanceláří

Poznávat Rakousko je možné i s cestovkou. Hlavní výhodou je, že je to pohodlné a návštěvník se nemusí prakticky o nic starat. My vám můžeme doporučit CK Alpina, která pořádá například poznávací zájezdy i do Dolního Rakouska. V nabídce má mnoho aktivních zájezdů se zaměřením na stále oblíbenější via ferraty, horskou turistiku nebo pohodovou cyklistiku či adrenalinové MTB. S CK Alpina se můžete vydat z Prahy, Brna, Jihlavy, Českých Budějovic a dalších startovacích míst.

CK Alpina pořádá aktivní zájezdy do Rakouska.

Vlakem

Vlakové spojení je poměrně bohaté. Praha a Vídeň má přímé spojení rychlíky, které zajišťují České dráhy, a.s. a na rakouské straně ÖBB Personenverkehr. Je možné vybírat i linky s přestupem, obvykle v Břeclavi. Doba jízdy je kolem 4 hodin. Jízdenka stojí kolem 800 až 1000 korun, zpáteční pak krát dvě.

Samozřejmě je možné cestovat například i z Brna. Pak cesta trvá pouhých 1,5 hodiny a cena jízdenky je cca 600 Kč.

Vlak nabízí rychlu a kvalitní dopravu.    Rakouský dopravce ÖBB Personenverkehr.

Autobusem

Autobusové spojení má rovněž velmi bohatou nabídku. Autobusy z Prahy do Vídně vyjíždí snad každých 30 minut, někdy i častěji. Na lukrativní lince soupeří hned několik dopravců, což má za následek opravdu velký komfort a přiměřené ceny. Můžete si vybírat z autobusů RegioJet, Eurolines, MeinFernbus FlixBus a dalších dopravců. Ceny se pohybují od 350 do 500 Kč za jednosměrnou jízdenku. Doba jízdy je 4 hodiny.

Do Vídně se jezdí i z Brna. RegioJet to zvládne za necelé dvě hodiny a jízdenka vyjde na dvě stovky. Z Brna jezdí i další pravidelní dopravci jako například Tourbus.

Český Regiojet také jezdí do Vídně.    MeinFernbus FlixBus se vyplatí.

Letadlem

Mezinárodní letiště Vídeň (Flughafen Wien) patří k jedněm z největších v regionu. Aktuálně ročně odbaví na 21 milionu pasažérů, což je téměř dvakrát více, než pražské letiště v Ruzyni. Létají sem desítka aerolinek a  Austrian Airlines a Niki Luftfahrt tady mají své domovské sídlo. Letiště nabízí velké množství stálých linek po Evropě i do hlavních světových metropolí.

Co se týká spojení s Českem, tak vás určitě může zaujmout letecká linka Praha Vídeň provozovaná Austrian Airlines. Let trvá kolem 50 minut a zpáteční letenka se dá pořídit už od 5-6 tisíc korun. Pro Severočechy může být zajímavé i spojení Berlín – Vídeň, které se díky nízkonákladovému dopravci Easyjet dá pořídit i pod 2 tisíce korun za zpáteční letenku. Na lince Praha – Vídeň létají rovněž i České aerolinie.

Mezinárodní letiště ve Vídni.    Každý rok odbaví více než 20 milionů pasažérů.

 

Napiš komentář