Úno 06

Bad Voslau

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Bad Vöslau je středně velké městečko ve středu Dolních Rakous v okrese v okrese Baden. Hlavní město Vídeň je odtud vzdálené pouhých 30 kilometrů na sever a je výborně přístupné díky dálnici A2, která vede v bezprostřední blízkosti města. Trvale zde žije 11 309 obyvatel (k 1. lednu 2011). Obec leží ve Vídeňské pánvi, čemuž odpovídá i nízká nadmořská výška pouhých 276 metrů.

Bad Voslau je lázeňské město. Nachází se na jedné linii (thermenlinie) společně s dalšími městy, ve kterých vyvěrají horké minimální prameny. Město je tak od pradávna oblíbeným „turistickým cílem”, o čemž vás rádi přesvědčíme v dalších odstavcích.

  

Bad Voslau má velmi dlouhou historii. Zdejší oblast byla pro osídlení vhodná již v pravěku. První archeologické nálezy v okolí Vöslau jsou tak již z mladší doby kamenné. Později v době Římské říše byly objeveny léčebné účinky zdejších pramenů. První oficiální zmínka o vzniku města Vöslau pochází z roku 1136 z knihy augustiánského kláštera v Klosterneuburgu. V této historické epoše zde stál pouze hrad s vodním příkopem. Vodní hrad byl pak dobyt a zpustošen Matyášem Korvínem v roce 1453 a znovu vystaven během reformace.

  

V roce 1773 se stali majiteli panství příslušníci rodu Fries, kteří v té době patřili k nejvlivnějším rodinám u Vídeňského dvora. Právě oni se zasloužili o velký rozkvět a bohatnutí města. Podle projektu dvorního architekta vídeňského dvora J. F. Hetzendorfa zde byl vybudován zámek. V 19. století žilo město především textilním průmyslem a od 2. poloviny 19. století se přidal i cestovní ruch.

Bad Vöslau je také velmi významnou vinařskou oblastí. Tento chutný mok zde samozřejmě můžete i ochutnat v mnoha místních sklípcích. Status lázeňského města má Vöslau od roku 1924. První lázeňský dům zde ale byl uveden do provozu už o asi sto let dříve a to v roce 1822. Lázně byly slavnostně otevřeny v roce 1926 v Baislinu tehdejším spolkovým prezidentem Hainischem. Kromě léčivých pramenů, které zde vyvěrají na četných místech ze země, přispívají k léčbě i pobyty v místních klimatických jeskyních.

  

Dnešní Bad Vöslau je krásné městečko. Historické jádro je soustředěno hlavně podél ulice Hochstrasse (později Haupstrasse) a samozřejmě také podél Badner Straße, kde už se nachází lázeňské domy a zámeček, který je navíc obklopen rozsáhlým parkem. Všude okolo se pak nachází běžná zástavba rodinných domků.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.badvoeslau.at (německy nebo anglicky).

1 Odpověď na “Bad Voslau”

  1. Napsal Web Hosting:

    A Sightseeing Guide with Travel Information for Bad V slau in Lower Austria, a spa town near Vienna. The area of Bad V slau has been populated since Neolithic days, but it was the Romans who discovered the hot spring and utilised it. The first time that Bad V slau was mentioned in a written document was in 1136 – back then, it comprised of one castle and one bailey.

    Datum Květen v 10:20 #

Napiš komentář