Čvn 17

Göllersdorf

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Göllersdorf je městys v okrese Hollabrunn v Dolních Rakousích. Göllersdorf se nachází v historickém území Weinviertelu asi 15 kilometrů severozápadně od města Stockerau v údolí potoka Göllersbachu. Pro snadnější orientaci, je to spíše na severu Dolního Rakouska. České hranice jsou odtud vzdálené 30 kilometrů. Nadmořská výška obce je 202 metrů. Trvale zde žije 2.976 obyvatel (k 1.lednu 2011).

Když se trochu podíváme na historii, tak dnešní území Göllersdorfu bylo osídleno již v mladší době kamenné. První písemná zmínka je ale o mnoho mladší a pochází z roku 1130. Katastrální území Großstelzendorf bylo poprvé zmíněno v dokumentech v roce 1195. Právo trhu si obec získala v roce 1468.

  

Nejvýznamnější historickou událostí se pro Göllersdorf stala smlouva ze dne 14. dubna 1632 uzavřená mezi císařem Ferdinandem II. (1578-1637) a Albrechta z Valdštejna (1583-1634). Tato listana se přímo jmenuje „Úmluva z Göllerdorfu“, a je v ní Valdštejn jmenován vrchním velitelem císařských vojsk.

Jinak je Göllersdorf opravdu pěkná a úhledná obec. Dlouhé a uprostřed zatravněné náměstí, ale připomíná spíše velkou náves. Z místních památek stojí za shlédnutí farní kostel svatého Martina a renesanční zámek Göllersdorf.

Více o obci se můžete dozvědět na jejich oficiálních stránkách www.goellersdorf.at.

 

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat