Bře 22

Hrad a město Hardegg

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Hardegg je malé město v okrese Hollabrunn ve Weinviertelu v Dolních Rakousích přímo na rakousko-české hranici. Ve městě je stejnojmenný hrad, který stráží hraniční řeku Dyjí. V Hardeggu žije 1.384 obyvatel (k 1.1. 2011) a zajímavostí je, že se pomalu vylidňuje. Ještě v roce 1971 tu žilo 2.135 obyvatel. Město leží v nádherné přírodě přímo v centru národního parku (Nationalpark Thayatal). Na českém břehu už se vypínají jen mohutné skalní stěny, z kterých je na město skvělá vyhlídka. Nadmořská výška obce je 309 metrů.

  

Město vzniklo jako podhradí hradu Hardegg, o němž první zmínka pochází z roku 1145. Název hradu se odvozuje od starohornoněmeckého slova „hard“ – les, „-egg“ – skála, kámen, v přeneseném smyslu pak „pevný dům v lese“.

Hrad Hardegg

Majitelé hradu, který postupem času vybudovali v největší hrad v zemi, hráli významnou roli v politických dějinách Rakouska, podobně jako město pod hradem. Město bylo centrem řady řemesel, kromě jiného výroby sukna a obchodu. A jen tak pro zajímavost se zde dokonce vyráběl střelný prach. Velkou konkurenci ovšem znamenalo nedaleké plánovitě založené vinařské město Retz. Hardegg tak postupně ztrácel na významu. V roce 1764 zničil město velký požár. K obnově svých domů použili obyvatelé materiálu (kamene i dřeva) z tehdy již opuštěného hradu.


Nová etapa vývoje města se začala psát koncem 19. století, kdy se z Hardeggu stalo letovisko, vyhledávané pro krásné okolí a příjemné klima, možnost koupání a bohatý kulturní program. V roce 1929 byla v Hardegu ubytovací kapacita cca 500 hostinských lůžek. Nepříjemný zásah znamenala výstavba Vranovské přehrady s elektrárnou, neboť při jejím vypouštění klesala teplota vody v Dyji na průměr 10° Celsia, což naprosto znemožnilo koupání v řece.

Hraniční řeka Dyje

Definitivní konec cestovního ruchu znamenala 2. světová válka a uzavření hranic s Československem po roce 1948. Hraniční most přes Dyji byl uzavřen, dřevěné desky odstraněny, břehy spojovaly jen holé traverzy. Na moravské straně pak byla hranice ostře hlídána ozbrojenou pohraniční stráží.

Toto období je ve znamení hospodářského úpadku Hardeggu. Pro nedostatek pracovních míst začali mladí lidé odcházet do města a zůstali jen staří, kteří nabízeli ubytování v soukromí zájemcům o rybaření na Dyji.

Zdejší hrad i nádherná příroda Podyjí doslova vybízí k návštěvě. Jestli to sem nemáte daleko, tak určitě neváhejte!

Více o obci se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.hardegg.gv.at. Bohužel však pouze v němčině.

Tags:

Napiš komentář