Bře 03

Laa an der Thaya

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Schillerův památník

Laa an der Thaya (nebo také česky Láva nad Dyjí) je město na samém severu spolkové země Dolní Rakousko bezprostředně sousedící s Českou republikou, asi dva kilometry na sever už se nachází moravské městečko Hevlín.

Laa an der Thaya je oblíbené turistickým centrem. Jedná se o krásné historické město ležící na severu historické oblasti Weinviertel. Kromě toho se zde nacházejí věhlasné termální lázně. Žije zde 6.233 stálých obyvatel (k 1.lednu.2011). Zajímavostí je, že Láva leží v blízkosti řeky Dyje (německy Thaya), která městem ale přímo neprotéká a vlastně už se nachází na české straně hranice. Městem však protéká uměle vybudovaný Dyjsko-mlýnský náhon (německy Thayamühlbach-Kanal).

Jestli vás zajímá historie obce, tak první zmínka o ní pochází z roku 1150, kdy byla zaznamenána v katastru nemovitostí Pasova. Nejzajímavější epocha ale nastala v době třicetileté války, kdy se v roce 1645 Lávy zmocnila vojska švédského generála Lennarta Torstensona (1603-1651).

  

Historie obce je nejvíce spojena s železnicí. V letech 1869/1870 byla východně od městečka vybudována železniční stanice na hlavní trati rakouské Společnosti státní dráhy (StEG) z Vídně do Brna (Wien-Stadlau – Mistelbach – Laa an der Thaya – Hrušovany nad Jevišovkou – Moravský Krumlov – Střelice u Brna) s odbočkou do Znojma. O pár let později byla z lávské stanice vyvedena tzv. Pulkavská dráha, propojující moravskou Břeclav a Mikulov přes Novosedly s dráhou císaře Františka Josefa I. (Wien-Gmünd-České Budějovice). Po vzniku Československa byla dráha do Novosedel brzy zrušena. Hlavní trať do Brna a Znojma byla v úseku Hevlín – Laa an der Thaya přerušena po druhé světové válce. Její obnova je v současnosti předmětem politických diskusí.

Jinak co říci o Laa an der Thaya? Je to krásné městečko, hlavně tedy jeho historické jádro. Radnice na hlavním náměstí působí opravdu velkolepým dojmem. Zbytek tvoří hlavně normální malé, ale hezky opravené domky. O dvě ulice dál na jih už se nachází kanál Dyje, který také poměrně zajímavě oživuje město. Nejdůležitější kostel se nenachází přímo na náměstí, ale o ulici dál na východ. A když byste šli ještě dál směrem k českým hranicím, tak dojdete až k hradu Wasserburg. Zkrátka je tu na co se koukat, jenom si musíte projít Laa an der Thaya trochu důkladněji.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.laa.at.

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat