Úno 24

Město Gmünd

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Kostelík na náměstí

Město Gmünd (česky Cmunt) je město na samém severu spolkové země Dolní Rakousy. Nachází se v bezprostřední blízkosti při hranicích s Českem, v oblasti Waldviertelu. Gmünd je situován hned vedle Českých Velenic se kterým dříve de facto tvořil jedno město. K 1. lednu 2011 zde žilo 5.469 obyvatel, město je sídlem stejnojmenného okresu (Bezirk Gmünd). Nadmořská výška obce je 485 m n. m.

Gmünd se nalézá na soutoku břehu Lužnice a říčky Braunaubach. Zdejší oblast byla osídlena zřejmě už ve druhé polovině 12. století, založení samotného Gmündu je datováno do roku 1208. V 16. století zde byl postaven na západě obce zámek, který je obklopen krásným anglickým parkem. Ostatně hned za zámkem protéká Lužnice.

Gmünd  je také překvapivě důležitým dopravním uzlem. V roce 1869 byla přes město zprovozněna část dráhy císaře Františka Josefa, která spojila Vídeň a Prahu. Roku 1900 se Gmünd stal výchozím bodem systému úzkorozchodných drah vedoucích do Litschau, Heidenreichsteinu a Groß Gerungs. V letech 1907 až 1916 byla v provozu trolejbusová trať vedoucí k nádraží, jež bylo postaveno na druhém břehu Lužnice, relativně daleko od města. Jednalo se o první trolejbusový provoz v samotném Rakousku.

  

Po rozpadu Rakousko-Uherska v roce 1918 se Gmünd stal příhraničním městem. Podle Saint-Germainské smlouvy z roku 1920 se tzv. západní Vitorazsko stalo součástí Československa. Jemu připadla i čtvrť vystavěná za Lužnicí u železniční stanice, která byla nově pojmenována České Velenice. Toto území v letech 1938–1945 dočasně připadlo zpět Gmündu jako Gmünd III, po válce se ale opět vrátilo České republice.

Jinak dnes je Gmünd krásné historické městečko. Na podlouhlém náměstíčku je spousta zajímavých domů. Stejně tak ve městě a okolí je spousta přírodních i historických památek.

Pokud vás zajímvá více, tak určitě navštivte oficiální stránky města www.gmuend.at.

  

Tags:

4 Reakce na “Město Gmünd”

 1. Napsal jana:

  Opravte si:Město Gmünd (česky Cmunt) je město na samém severu!! spolkové země Dolní Rakousy.

  Datum Únor v 6:21 #
  • Napsal Admin:

   Opraveno, děkuji za upozornění.

   Datum Únor v 1:37 #
 2. Napsal Václav:

  Dobrý den. Chtěl bych vědět, kdy se koná v Gmundu Den rodiny /fammily fest/. Děkuji za odpověď Václav.

  Datum Červen v 6:53 #
 3. Napsal Zdeněk Gryc:

  dobrý den,

  před časem mi říkal hrabě PodstatskýLichtenstein, hrabě jehož otec byl vyhnán z Telče,že v Gmundu žije jeho dcera provdaná za Habsburka. říkal,že jejich děti chodí do české školy ve Velenicích.
  prosím,nedala by se získat nějaká mail adresa na jeho rodinu,nebo jeho děti.
  u pana hraběte Podstatského jsem byl na návštěvě v Eferdingu.
  Pan hrabě Kinský v Heidenreichsteinu umřel a já tak ztratil kontakt.
  s pozdravem Ing.arch. Zdeněk Gryc Jihlava

  Datum Leden v 4:21 #

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat