Bře 15

Město Kremže (Krems)

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Kremže (německy Krems an der Donau) je páté největší město Dolních Rakous. Nachází se přibližně 70 kilometrů na východ od Vídně a 60 kilometrů od Českých hranic. Město také leží na soutoku řek Dunaje a Kremže, v tzv. Waldviertelu (Lesní čtvrti). Kremže je statutárním městem a správním střediskem, nepatří ale do okresu Kremže-venkov. Z dalších zajímavých údajů by vás mohlo zajímat, že Kremže leží v nadmořské výšce 203 metrů na mořem a má 24.014 stálých obyvatel (k 1.lednu 2011).

  

Pokud je vám název města něčím povědomí tak máte pravdu. Pravděpodobně vás ale nenapadne, že je není kvůli nějaké cestovatelské zajímavosti, ale spíše díky té kulinářské. Právě odtud totiž pochází známá Kremžské hořčice (Kremser Senf). Dnes už se sice už zde nevyrábí, ale i tak tento název už zlidověl. Přitom pozor, ta pravá Kremžské hořčice je jiná, než ta co se prodává běžně u nás. Na rozdíl od české kremžské totiž není zjemňována octem, ale vínem!

Když se podíváme do historie, tak první zmínka o Kremži pochází už z roku 995. Zdejší oblast už byla samozřejmě osídlena mnohem dříve. V roku 2005 způsobil senzaci nález dětského hrobu, starého odhaden 27.000 let, tedy dávno před pyramidami a veškerou civilizací.

  

Přibližně kolem roku 1000 se na území města usídlili kupci, na jejichž ochranu zde byl zřízen hrad. Ve středověku byla Kremže důležitým obchodním střediskem, především obchodu se solí. V roce 1645 v období třicetiletých válek město dobyla švédská vojska vojevůdce generála a polního maršála Lennart Torstensona (1603-1651) při tažení na Vídeň.

Když už se podíváme na novodobé dějiny, tak roku 1872 byla Kremže napojena na rakouskou železniční síť. Za Třetí říše byla Kremže připojením okolních obcí výrazně zvětšena a formálně se stala metropolí Dolnodunajské župy, v jejímž rámci se z ní stal městský okres. Po druhé světové válce se Kremže stalo statutárním městem.

Více se dozvíte na oficiálních stránkách www.krems.gv.at.

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat