Kvě 18

Město Mistelbach an der Zaya

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Mistelbach an der Zaya je středně velké rakouské město, které najdete na mapě Rakouska v jeho severovýchodní části. Město leží nedaleko českých hranic a v současnosti má 11 138 obyvatel.

Krátké dějiny města

První kronikářské záznamy o Mistelbachu jsou ze středověku, konkrétně z roku 1130. Od 14. století obdrželo město úřední povolení, aby smělo pořádat městské trhy. Trhy v Mistelbachu se dochovaly až do současnosti. Největšího rozmachu a rozvoje se Mistelbach dočkal až v 19. století. V té době byla ve městě zavedena moderní železniční trať, která spojovala Mistelbach s okolními rakouskými městy. V současnosti je Mistelbach důležitým oblastním centrem Weinviertelu, což je historická oblast Dolního Rakouska.

Hauptplatz, Mistelbach, Niederösterreich, Österreich    Náměstí v Mistelbachu

Nejzajímavější památky Mistelbachu

Nejzajímavější památkou Mistelbachu je střízlivý chrám svatého Martina, který byl postaven v 15. století. I když byl chrám postaven v 15. století, má chrám barokní podobu. Uvnitř chrámu stojí za povšimnutí především původní fresky. Další interiérové prvky kostela jsou již z barokní doby. Jedná se především o hlavní barokní oltář, který je velmi krásný a zdobný. Vedle chrámu pak uvidíte románský karner, ve kterém se v minulosti uchovávali kosti. Původní podoba kostnice byla románská, v pozdější době byla však také přestavěna do barokní podoby.

Bruderhofgasse v Mistelbach v Dolním Rakousku.    Další pohled na ulici Bruderhofgasse.

Mistelbach an der Zaya je klidné a hezké městečko.    Pomníček v Mistelbachu.

Zajímavou památkou Mistelbachu je také farský dvůr, který původně patřil k místnímu klášteru, který byl vybudován v 17. století. Pro příznivce muzeí máme rovněž dobrou zprávu, v Mistelbachu se totiž nachází místní muzeum, které najdete v areálu bývalého barokního zámku. Hned vedle Městského muzea se ještě nachází Muzeum Hermanna Nitscha, který bydlel nedaleko Mistelbachu. Hermann Nitscha byl rakouský výtvarný umělec, který tvořil zejména v šedesátých letech dvacátého století. Nitscha byl však problematickým výtvarníkem, protože rád své okolí provokoval a během svého života stanul několikrát před soudem. Jeho díla jsou znepokojující a šokující.

Hlavním centrem města je hlavní náměstí, kterému dominuje klasická velká radnice, která je v letních měsících ověnčená nádhernými květinami. Budova radnice je ještě ozdobena sličnou radniční věží, na které nechybí hodiny. Vcelku dlouhé náměstí je lemováno obchůdky, cukrárnami, kavárnami a butiky.

Jedno ze selských stavení v Mistelbachu.    Obyčejná ale romantická ulička v Mistelbachu.

Zajímavosti v okolí

Mezi nejzajímavější památky v okolí Mistalbachu patří nádherný zámek v nedaleké obci Wilfersdorf, který stále patří Lichtenštejnům. Zámek je otevřen široké veřejnosti a vstupné pro dospělého činí pouze tři eura.

Napiš komentář