Čvn 17

Město Zwettl

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Město Zwettl (nebo česky Světlá) je větší město na severozápadu Dolního Rakouska. Nejbližší česká hranice je odtud vzdálena kolem 25 kilometrů. Město také leží na zeměpisném středu historického území Waldviertelu. Trvale zde žije 11.272 obyvatel (k 1.1. 2011).

Město se nachází v nadmořské výšce 520 metrů a je obklopeno mírně zvlněnou krajinou, které je většinou zemědělsky obdělávaná.

Pokud se podíváme na historii města, tak název Zwettl je pravděpodobně odvozen ze slovanského slova „setla“ který má v překladu význam „prosekávání“ nebo „mýcení“. Zajímavé je, že doposud se nepodařilo objevit žádné pozůstatky slovanského osídlení, takže i toto vysvětlení není úplně jisté.

  

Město bylo oficiálně založeno rodem Kuenringů v roce 1139, kteří sem přivedli první cisterciácké mnichy a nechali postavit nádherný klášter. Povýšení na město se Zwettl dočkal 28. prosince 1200. V letech 1426 a 1427 bylo město dvakrát úspěšně obléháno a následně vypleněno husity. Další útrapy pro Zwettl přinesla třicetiletá válka. V roce 1645 bylo město obsazeno Švédy. V roce 1850 se Zwettl spojil s 13 sousedícími obcemi a roku 1971 vzniká městská obec Zwettl v dnešní podobě.

Zwettl je takové typické dolnorakouské městečko. Klidné s dvěma náměstíčky. Jedno je klasické, které má spíš charakter široké ulice – Landstrasse. Druhé náměstí Neuer Markt už vypadá jako většina náměstí, i když také není nikterak velké. Historické jádro je od zbytku města odděleno malou stejnojmennou říčkou Zwettl. Směrem na západ jsou pak obytné čtvrti, zatímco směrem na východ zase převažují průmyslové podniky a sklady.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.zwettl.gv.at.

  

Zajímavé památky

  • Dochovala se velká část středověkého městského jádra, městské hradby, stará radnice (postavena roku 1307) a některé městské domy.
  • Duchovní centrum a kulturně historická památka vysoké hodnoty je v severovýchodní části města cisterciácký klášter Zwettl založený okolo r. 1139 Hadmarem I. z Kuenringu.

Městská obec Zwettl se člení v 61 katastrálních obcích: Annatsberg – Bernhards – Böhmhöf – Bösenneunzen – Edelhof – Eschabruck – Flachau – Friedersbach – Gerlas – Germanns – Gerotten – Gradnitz – Grossglobnitz – Grosshaslau – Gschwendt – Guttenbrunn – Hörmanns – Hörweix – Jagenbach – Jahrings – Kleehof – Kleinmeinharts – Kleinotten – Kleinschönau – Koblhof – Koppenzeil – Kühbach – Marbach Am Walde – Mayerhöfen – Merzenstein – Mitterreith – Moidrams – Negers – Neusiedl – Niederglobnitz – Niederneustift – Niederstrahlbach – Oberhof – Oberndorf – Oberplöttbach – Oberstrahlbach – Ottenschlag – Pötzles – Purken – Ratschenhof – Rieggers – Ritzmannshof – Rosenau Dorf – Rosenau Schloss – Rottenbach – Rudmanns – Schickenhof – Syrafeld – Unterrabenthan – Unterrosenauerwald – Uttissenbach – Waldhams – Wildings – Wolfsberg – Zwettl Stadt – Zwettl Stift.

Tags:

Napiš komentář