Bře 03

Obec Bernhardsthal

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Střed obce Bernhardsthal

Bernhardsthal (česky název zní Pernitál) je menší městys s 1.621 stálými obyvateli (k 1. lednu 2011) v okrese Mistelbach v oblasti Weinviertel (Vinné čtvrti). České hranice jsou vzdáleny od Bernhardsthalu téměř, co by kamenem dohodil, tedy pouhé 2 kilometry. Blízko je také soutok Dyje a Moravy – hranice mezi Českou republikou, Rakouskem a Slovenskem. Katastrálně se Bernhardsthal skládá ze tří území: Pernitál (Bernhardsthal), Katzelsdorf a Reintal. Nadmořská výška obce je 166 m n. m.

Obec a okolí má zajímavou a bohatou historii, archeologické vykopávky dokazují osídlení v mladší době kamenné a v době bronzové. O tom, že zdejší oblast leží na hranici dvou kultur svědčí také to, že se zde našly pozůstatky po germánském osídlení z 1. až 4. století. Další vrstva z 8. a 9. století zase naopak svědčí o osídlení Slovany.

Dnešní obec Bernhardsthal mohla být podle historiků osídlena kolem roku 1050 německými kolonizátory. V roce 2009 se dokonce zjistilo, že původní osada ležela z části na dně zdejšího rybníku „Großen Teichs“ (Velkého rybníku). První písemná zmínka o obci Bernhardsthalu je uvedená v dokumentech z roku 1171 – v Klosterneuburském kodexu. Ve stejné době se zde také začalo se stavbou románského kostela, který byl později v době gotiky upraven a dodnes je nejdůležitější památkou obce.

  

Jinak Bernhardsthal je klasická obec silničního typu. Většina městysu je soustředěna kolem jedné široké hlavní ulice Haupstrasse. Do ulice koukají jenom úzká průčelí domů, zatímco domy dále pokračují jako úzké a dlouhé nudle dále od silnice.

Pokud by vás zajímalo více o Bernhardsthalu, tak určitě zavítejte na oficiální stránky www.bernhardsthal.gv.at.

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat