Bře 22

Retz blízko Znojma

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Retz nebo také česky Reteč či Rec je malé město na severu Dolních Rakous pouhé 4 kilometry od moravských hranic. Nejbližší hraniční přechod jsou Hatě a nejbližší české město je asi 12 kilometrů severozápadně vzdálené Znojmo. Retz má 4.186 obyvatel (k 1.lednu 2011) a náleží pod okres Hollabrunn. Nadmořská výška obce je 252 metrů nad mořem.

Retz leží v úrodné krajině obklopené zemědělskými poli. Výjimkou je oblast Dominikanerwald cca 2.5 kilometru na sever od obce. Jedná se o lesy, které ukazují původní ráz zdejší krajiny. Tento les pak volně přechází do Nationalpark Thayatal, který je spojen s Národní parkem Podyjí na české straně.

  

Když se zaměříme na historii města, tak první zmínka o Retzu pochází roku 1180, kdy bylo označováno ještě jako Rezze, což je pravděpodobně slovanské jméno. Koncem 13. století se do Retzu přestěhoval hrabě Berthold z Rabenswalde a založil zde dominikánský klášter. Na začátku 14. století se pak klášter rozrost na město. Kolem r. 1343 se v Retzu narodil kazatel František z Retzu, který se zasadil o reformu dominikánského řádu, působil na univerzitě ve Vídni a zastupoval ji také na koncilu v Pise.

Roku 1425 dobyli Retz husité, město bylo zničeno a mnozí jeho obyvatelé pobiti. Jedna kronika z Klosterneuburgu píše, že bylo zajato šest tisíc lidí, mezi jinými i hrabě Jindřich z Maidburgu, a odvedeno do Prahy, téměř 8 000 lidí prý bylo zabito. Roku 1431 se loupeživý husitský vpád opakoval.

  

Další obléhání zažil Retz roku 1486, kdy jej dobyl Matyáš Korvín a město pak patřilo k jeho panství až do r. 1492. V tomto období dostalo město privilegium týkající se obchodu s vínem, které se stalo základem jeho budoucí prosperity. Privilegiu také město vděčí za své četné mnohaposchoďové sklepy.

Dnes je Retz krásnou výstavní obcí. Historické jádro má tvar přesného obdélníku, stejně jako vzorové náměstí uprostřed. V centru je krásná radnice s mohutnou věží. Z ní krásný pohled jak na upravené domy na náměstí, tak do okolí. Novější zástavba se pak rozprostírá nejvíce směrem na sever k hranicím podél ulice Fladnitzerstrasse. Retz je skvělé místo na výlet a spousta zajímavostí se nachází také v jeho okolí.

Více o městu se můžete dozvědět na jeho oficiálních stránkách www.retz.at.

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat