Čvc 10

Sankt Pölten hlavní město Dolních Rakous

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Sankt Pölten je rakouské město, které se nachází v severovýchodní části Rakouska. Sankt Pölten je hlavní město spolkové země Dolní Rakousy. V současné době žije ve městě okolo 49 000 obyvatel.

Historie města

Historie Sankt Pölten je opravdu velmi dlouhá, neboť počátky obydlení města spadají až do 4. století před naším letopočtem. V té dávně době se zde usadili první obyvatelé. Nelze se tedy ničemu divit, že při procházce městem uvidíte celou řadu velmi významných historických pamětihodností.

  

Současnost

Prohlídku města doporučujeme začít na Radničním náměstí, které se nachází v samotném středu města. Na jižní straně náměstí uvidíte symbol města, radnici. Radnice má za sebou již pět set let života. Budova radnice má osmibokou věž, která má cenné fresky z 16. století.

Na Radničním náměstí dále uvidíte upravené barokní měšťanské domy a Městské divadlo. Před vchodem do divadla si všimněte zajímavých otisků nohou a rukou, které patří věhlasnému tanečníku Vladimírovi Malakovovi. V severní části náměstí pak najdete františkánský klášter a kostel, kde si můžete v klidu vychutnat sakrální architekturu. Po návštěvě sakrálního stánku se můžete obdivovat Sloupu Nejsvětější Trojice, který stojí ve středu náměstí.

  

  

Pokud vám prohlídka pěkných a majestátních budov na Radničním náměstí nestačila, stačí přejít o pár set metrů dále a budete na náměstí Riemerplatz. Na tomto náměstí stojí pro změnu krásné paláce s překrásnými fasádami a ještě hezčími dvory. Malou uličkou z náměstí Riemerplatz se přesunete na Vídeňskou ulici. Vídeňská ulice je velmi frekventovaná ulice, kde je hodně obchůdků a kaváren. Vedle kaváren tam však také najdete vůbec nejstarší lékárnu ve městě a bývalou měšťanskou nemocnici.
Pokud vás pro změnu zajímá moderní architektura, navštivte vládní čtvrť, která byla postavena v ekologickém duchu teprve v roce 1992.

  

Zajímavosti v okolí

Kousíček od Sankt Pölten je nádherný barokní klášter Melk, který rozhodně stojí za to navštívit. Za prohlídku stojí především moderní klášterní muzeum, klášterní knihovna, císařské schody a mramorový sál. V samotném klášterním kostele jsou k vidění nádherné fresky od Johanna M. Rottmayra. Od května do října můžete také navštívit krásný klášterní park, kde je 250 let stará lipová alej.

 

2 Reakce na “Sankt Pölten hlavní město Dolních Rakous”

 1. Napsal Václav Jedlička:

  Dobrý den! Dovoluji si Vás požádat o odkaz na event. webové stránky muzea v Sankt Pölten v Rakousku (městské muzeum, archiv, matriku, profesní společenstvo – řezníci a uzenáři …) – hledám pro rodinnou kroniku zmínky a event, kontakty na vzdálené příbuzné ze St. Pöltnu.
  Srdečně Vám děkuji! Budu Vám vděčen za jakýkoliv kontakt.
  S pozdravem, Václav Jedlička

  Datum Duben v 11:30 #
 2. Napsal Virtual Private Servers:

  Skrze St. Polten vede take cyklostezka, primo v centru se nachazi kryty bazen i venkovni koupaliste, kazdou sobotu se konaji na namesti trhy a v lete se naskytne i moznost navstivit nejaky hudebni festival. Namatkou treba benediktinsky klaster Melk, mesto Krems s krasnym historickym centrem, cisterciacky klaster Lilienfeld a dalsi.

  Datum Květen v 12:31 #

Napiš komentář