Úno 06

Waidhofen an der Ybbs

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Waidhofen an der Ybbs je jedním z pouhých čtyřech statutárních měst v Dolních Rakousích. Je to středně velké městečko na samém východě této spolkové země. Tato část Dolních Rakous také požívá historického označení Mostviertel. Trvale zde žije 11 470 obyvatel (k 1.lednu 2011). Podle názvu už je patrné, že městem protéká menší říčka Ybbs. Waidhofen sice leží v nadmořské výšce pouhých 356 metrů nad mořem, naleží však už do podhůří Alp. Nejvyššími kopci v okolí jsou Buchenberg (790 m) a Schnabelberg (958 m).

  

Město má bohatou historii. Její počátky sahají až do roku 955, kdy zdejší území patřilo církvi a to diecézi Freising. První oficiální zmínka o samotném Waidhofenu pak pochází z roku 1186 z listiny papeže Urbana III. Další zmínka pak pochází z roku 1215 a hovoří o udělení práv trhu a z Waidhofenu se tak tímpádem definitivně stalo město. Ve středověku se pak město stalo centrem zpracování a obchodu s železem, jehož zlatá éra nastala zejména v 14. a 15. století. V té době zde údajně působilo až 200 kováren. O tom jak železo srostlo se samotným městem svědčí i městské heslo, které zní: „železo a ocel krmí město”. Důležitou roli sehrálo město i během tureckého obléhání Vídně roku 1532, kdy velkou měrou pomohlo z zahnání Turků.

  

  

Náš tip: Další zajímavé články nejenom o Rakousku, ale i o dalších krásných místech a ještě hezčích hotelích naleznete na partnerském webu Hotelove.cz.

Waidhofen je dnes krásné historické město. Domy v centru města vytváří poměrně souvislé a kompaktní historické jádro, které se zachovalo z pozdního středověku. Fasády jsou pak novější často z 19. století. Jádro města i vybavení mnoha domů je pak velmi ovlivněno i stylem Biedermeier.

  

Jinak samotné město se táhne podél obou břehů řeky Ybbs. Ta zde vytváří jakýsi kaňon, přeci jen se jedná už o podhůří Alp. Větší část Waidhofen se pak nachází na západní břehu. Jinak historické uličky jsou opravdu krásné. Náměstíčka mají v centru hned dvě jedno je hodně malé a napojuje se na druhé které je dlouhé, ale úzké.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.waidhofen.at.

  

  

Tags:

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat