Bře 15

Ybbs an der Donau

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Ybbs nad Dunajem je město na západě spolkové země Dolní Rakousko v okrese Melk a v historické oblasti Mostviertel. Město má 5.647 stálých obyvatel (k 1.1.2011). Už z jména obce je patrné, že leží na řece Dunaj. Konkrétně je to v místě, kde se do řeky vlévá její pravostranný přítok říčka Ybbs, která má stejný název jako celé město. Ybbs an der Donau leží v nadmořské výšce 224 metrů nad mořem.

  

Když se podíváme na historii města, tak ta sahá až do hlubokého středověku. Výhodná poloha na řece, byla dobrým předpokladem pro obchod, který se zde skutečně rychle rozvíjel. Nejdřív se tedy jednalo o malou obchodní obec. Chartu a s ní spojená práva města získal Ybbs roku 1317. Hospodářský význam si město udrželo dodnes a to přestože není nikterak veliké. Na severozápadě (cca 2 km) se totiž nachází vodní elektrárna Ybbs-Persenbeug, která byla první svého druhu na rakouském Dunaji.

Další takovou zajímavostí je, že se v Ybbstu nachází známé terapeutické centrum – psychiatrická léčebna zřizovaná městem Vídní.

  

Památek je v městě hned několik. Mezi nejzajímavější patří farní kostel svatého Vavřince z roku 1512 na jehož varhany hrál i Mozart. Krásné je samotné historické centrum obehnané ještě zachovalými částmi hradeb. Město má své muzeum a zajímavé jsou i pozůstatky židovského hřbitova.

Více už se můžete dozvědět na oficiálních stránkách obce www.ybbs.gv.at.

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat