Archiv štítků: Doporučujeme
Únor

Waidhofen an der Ybbs

Waidhofen an der Ybbs je jedním z pouhých čtyřech statutárních měst v Dolních Rakousích. Je to středně velké městečko na samém východě této spolkové země. Tato část Dolních Rakous také požívá historického označení Mostviertel. Trvale zde žije 11 470 obyvatel (k 1.lednu 2011). Podle názvu už je patrné, že městem protéká menší říčka Ybbs. Waidhofen sice leží v nadmořské výšce pouhých 356 metrů nad mořem, naleží však už do podhůří Alp. Nejvyššími kopci v okolí jsou Buchenberg (790 m) a Schnabelberg (958 m).

  

(Pokračování textu…)

Červen

Město Zwettl

Město Zwettl (nebo česky Světlá) je větší město na severozápadu Dolního Rakouska. Nejbližší česká hranice je odtud vzdálena kolem 25 kilometrů. Město také leží na zeměpisném středu historického území Waldviertelu. Trvale zde žije 11.272 obyvatel (k 1.1. 2011).

Město se nachází v nadmořské výšce 520 metrů a je obklopeno mírně zvlněnou krajinou, které je většinou zemědělsky obdělávaná.

Pokud se podíváme na historii města, tak název Zwettl je pravděpodobně odvozen ze slovanského slova „setla“ který má v překladu význam „prosekávání“ nebo „mýcení“. Zajímavé je, že doposud se nepodařilo objevit žádné pozůstatky slovanského osídlení, takže i toto vysvětlení není úplně jisté.

  

(Pokračování textu…)

Březen

Hrad a město Hardegg