Archiv štítků: Doporučujeme
Únor

Waidhofen an der Ybbs

Waidhofen an der Ybbs je jedním z pouhých čtyřech statutárních měst v Dolních Rakousích. Je to středně velké městečko na samém východě této spolkové země. Tato část Dolních Rakous také požívá historického označení Mostviertel. Trvale zde žije 11 470 obyvatel (k 1.lednu 2011). Podle názvu už je patrné, že městem protéká menší říčka Ybbs. Waidhofen sice leží v nadmořské výšce pouhých 356 metrů nad mořem, naleží však už do podhůří Alp. Nejvyššími kopci v okolí jsou Buchenberg (790 m) a Schnabelberg (958 m).

  

(Pokračování textu…)

Červen

Město Zwettl

Město Zwettl (nebo česky Světlá) je větší město na severozápadu Dolního Rakouska. Nejbližší česká hranice je odtud vzdálena kolem 25 kilometrů. Město také leží na zeměpisném středu historického území Waldviertelu. Trvale zde žije 11.272 obyvatel (k 1.1. 2011).

Město se nachází v nadmořské výšce 520 metrů a je obklopeno mírně zvlněnou krajinou, které je většinou zemědělsky obdělávaná.

Pokud se podíváme na historii města, tak název Zwettl je pravděpodobně odvozen ze slovanského slova „setla“ který má v překladu význam „prosekávání“ nebo „mýcení“. Zajímavé je, že doposud se nepodařilo objevit žádné pozůstatky slovanského osídlení, takže i toto vysvětlení není úplně jisté.

  

(Pokračování textu…)

Březen

Hrad a město Hardegg

Hardegg je malé město v okrese Hollabrunn ve Weinviertelu v Dolních Rakousích přímo na rakousko-české hranici. Ve městě je stejnojmenný hrad, který stráží hraniční řeku Dyjí. V Hardeggu žije 1.384 obyvatel (k 1.1. 2011) a zajímavostí je, že se pomalu vylidňuje. Ještě v roce 1971 tu žilo 2.135 obyvatel. Město leží v nádherné přírodě přímo v centru národního parku (Nationalpark Thayatal). Na českém břehu už se vypínají jen mohutné skalní stěny, z kterých je na město skvělá vyhlídka. Nadmořská výška obce je 309 metrů.

  

Město vzniklo jako podhradí hradu Hardegg, o němž první zmínka pochází z roku 1145. Název hradu se odvozuje od starohornoněmeckého slova „hard“ – les, „-egg“ – skála, kámen, v přeneseném smyslu pak „pevný dům v lese“.

Hrad Hardegg

Majitelé hradu, který postupem času vybudovali v největší hrad v zemi, hráli významnou roli v politických dějinách Rakouska, podobně jako město pod hradem. Město bylo centrem řady řemesel, kromě jiného výroby sukna a obchodu. A jen tak pro zajímavost se zde dokonce vyráběl střelný prach. Velkou konkurenci ovšem znamenalo nedaleké plánovitě založené vinařské město Retz. Hardegg tak postupně ztrácel na významu. V roce 1764 zničil město velký požár. K obnově svých domů použili obyvatelé materiálu (kamene i dřeva) z tehdy již opuštěného hradu.

(Pokračování textu…)

Březen

Hora Schneeberg

Schneeberg nebo také Klosterwappen, česky Vídeňský Sněžník, je 2.076 metrů vysoká Hora v Dolním Rakousku. Je to nejvyšší hora v této spolkové zemi. Schneeberg  leží v nejvýchodnější části stejnojmenného pohoří a pro zajímavost se také jedná o nejvýchodnější dvoutisícovku v Alpách. Metropole Vídeň se odtud nachází 70 kilometrů na severovýchod. Schneeberg je velmi oblíbeným turistickým cílem, výstup na horu není složitý a je možné zvolit hned několik tras a způsobů.

Schneeberg je skvělý cíl výletu v zimě i v létě. Už  názvu hory je patrné, že o sníh tu rozhodně není nouze. Na kvalitních sjezdovkách se lyžuje až do konce května nebo dokonce začátku června. Sjezdovek je zde hned několik a nejlepší jsou ty na severní straně hory.

  

Oblíbené jsou ale i letní výlety na vrchol. Je zde nádherná krajina a můžete si vybrat hned z několika tras podle vašich fyzických sil. Největší sportovci můžou jít od jihu, od chaty Weichtalhaus (563 m.n.m) ležící v údolí Höllental, mezi pohořími Rax a Schneeberg. Pokud ale patříte spíše k línějším turistům, tak určitě uvítáte možnost svézt se originálním ozubnicovým vláčkem (v barvách mloka). Ten vyjíždí z obce Puchberg am Schneeberg (577 m.n.m) ležící pod masivem a zaveze vás až do výšky 1 795 m.m.m. Ale jsou tu i další možnosti, kdy budete kombinovat pěší túru s lanovkou, je to zkrátka jen na vás.

(Pokračování textu…)

Březen

Jezero Lunzer See

Jezero Lunzer se nachází na jihu Dolních Rakous nedaleko vesnic Lunz-Amst a Lunz-Dorf. Jedná se o středně velké jezero dlouhé 1.75 kilometrů a široké 0.6 kilometru. Ze zajímavých faktů ještě doplníme, že jeho maximální hloubka činí 33,5 m, jeho plocha je 68 hektarů a objem 13 milionů kubíků vody. Jezero napájí říčka Seebach, která jeho vodu obmění zhruba třikrát do roka.

Dále jezero leží v nadmořské výšce 608 metrů nad mořem a je obklopeno strmými kopci většinou zarostlými hustými lesy. Lunzer See si tak díky tomu stále drží svůj přírodní dojem.

  

V jezeře žije mnoho druhů ryb jako například: pstruh, pstruh jezerní, vranka, hrouzek nebo candát. Přičemž některé druhy jako právě candát zde byly uměle vysazeny a to už ve středověku.

(Pokračování textu…)

Únor

Město Gmünd

Kostelík na náměstí

Město Gmünd (česky Cmunt) je město na samém severu spolkové země Dolní Rakousy. Nachází se v bezprostřední blízkosti při hranicích s Českem, v oblasti Waldviertelu. Gmünd je situován hned vedle Českých Velenic se kterým dříve de facto tvořil jedno město. K 1. lednu 2011 zde žilo 5.469 obyvatel, město je sídlem stejnojmenného okresu (Bezirk Gmünd). Nadmořská výška obce je 485 m n. m.

Gmünd se nalézá na soutoku břehu Lužnice a říčky Braunaubach. Zdejší oblast byla osídlena zřejmě už ve druhé polovině 12. století, založení samotného Gmündu je datováno do roku 1208. V 16. století zde byl postaven na západě obce zámek, který je obklopen krásným anglickým parkem. Ostatně hned za zámkem protéká Lužnice. (Pokračování textu…)

Únor

Hrad Kreuzenstein

Věže hradu Kreuzenstein

Hrad Kreuzenstein nebo také jak by se dalo přeložit do češtiny „Hrad Kamenného kříže“ je středověký hrad v obci Leobendorf v Dolním Rakousku. Hrad je typický svým téměř až pohádkovým vzhledem s příkopem a mnoha kamennými věžemi. Nachází se přitom pouhých 15 kilometrů na severozápad od Vídně a jen 40 kilometrů od hranice s Českem.

Hrad se samozřejmě nachází na kopci a je obklopen lesem. Jeho nadmořská výška je 266 metrů nad mořem. Hrad je také vzdálen pouhé 3.5 kilometry vzdušnou čarou od Dunaje.

Teď se ale pojďme podívat na historii hradu. Ta sahá až do 12. století a je spjata s šlechtickým rodem hrabat z Wasserburgu. V zápětí za vlády krále Přemysla Otakara II. v roce 1278 se hrad stal majetkem rodu Habsburků. Traduje se, že až do třicetileté války nebyl Kreuzenstein dobit. To ale změnil švédský polní maršál Lennart Torstensson v roce 1645, kdy si hrad podmanil a těžce ho poničil. Poškozený hrad pak dlouhá léta chátral, až se ho v ž v 18. století ujal hrabě Johann Nepomuk Graf Wilczek. Tento zámožný šlechtic získal velké bohatství díky svým uhelným dolům ve Slezsku. Své bohatství se rozhodl investovat do hradu a v roce 1874 ho začal rekonstruovat. (Pokračování textu…)


Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat