Úno 24

Hrad Kreuzenstein

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Zajímavosti

Věže hradu Kreuzenstein

Hrad Kreuzenstein nebo také jak by se dalo přeložit do češtiny „Hrad Kamenného kříže“ je středověký hrad v obci Leobendorf v Dolním Rakousku. Hrad je typický svým téměř až pohádkovým vzhledem s příkopem a mnoha kamennými věžemi. Nachází se přitom pouhých 15 kilometrů na severozápad od Vídně a jen 40 kilometrů od hranice s Českem.

Hrad se samozřejmě nachází na kopci a je obklopen lesem. Jeho nadmořská výška je 266 metrů nad mořem. Hrad je také vzdálen pouhé 3.5 kilometry vzdušnou čarou od Dunaje.

Teď se ale pojďme podívat na historii hradu. Ta sahá až do 12. století a je spjata s šlechtickým rodem hrabat z Wasserburgu. V zápětí za vlády krále Přemysla Otakara II. v roce 1278 se hrad stal majetkem rodu Habsburků. Traduje se, že až do třicetileté války nebyl Kreuzenstein dobit. To ale změnil švédský polní maršál Lennart Torstensson v roce 1645, kdy si hrad podmanil a těžce ho poničil. Poškozený hrad pak dlouhá léta chátral, až se ho v ž v 18. století ujal hrabě Johann Nepomuk Graf Wilczek. Tento zámožný šlechtic získal velké bohatství díky svým uhelným dolům ve Slezsku. Své bohatství se rozhodl investovat do hradu a v roce 1874 ho začal rekonstruovat.

  

Nový hrad napodoboval románský a gotický styl. Množství věžiček a ozdobných střížek z něj ale dnes činí spíše romantický hrad z pohádek, než dřívější nedobytnou pevnost.

Jako takový se Kreuzenstein samozřejmě stal kulisou mnoha filmů, zejména těch rakouských. Natáčely se zde ale i velké zahraniční produkce. Například Disneyho film Tři mušketýři nebo nový Hollywoodský film s Nicolasem Cagem – Sezona čarodějnic.

Výlet na hrad Keuzenstein vám tedy můžeme jedině doporučit. Hrad není daleko od hranic a dá se sem celkem rychle dojet. Zastavit se zde můžete i při vaší cestě do Vídně. Navíc mezi Dunajem a hradem se nachází novodobá dopravní tepna a to dálnice A22 (Donauufer autobahn).

  

Tags:

Napiš komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat